DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?

List otwarty do Rodziców uczniów Zespołu Edukacyjnego nr 6 w Zielonej Górze.

Szanowni Rodzice! Jestem bibliotekarką w Naszej Szkole i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Z różnym skutkiem, o ile mniejsze dzieci chwytają za książki chętnie, o tyle problem zaczyna się u starszych. Moja propozycja jest taka: czytajcie wspólnie!

Wspólne czytanie jest naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko Państwa, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie. Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności. Czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień w telefonach i  szumu informacyjnego, na które dorastające pokolenie narażone jest jak żadne wcześniej. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Statystycznie ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i więcej zarabiają. Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli w Polsce ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie miała bardzo utrudnione szanse na skorzystanie z powyższych atutów. Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.

Ja ze swojej strony zapraszam Wszystkich do naszej biblioteki, tym bardziej, że w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka zakupiła kilkaset nowości. I są to nie tylko lektury. O tym, co mamy na półkach możecie się przekonać odwiedzając Nas codziennie od 8.00 do 14.00(:

Z czytelniczym pozdrowieniem

Marta Wróbel – bibliotekarka szkolna.